הפחתת היטל השבחה – מדריך מקוצר למתחילים

39

מצד אחד, אתם בוודאי משתוקקים להעלות את ערך הנכס שלכם. מצד שני, בין אם אתם מתכננים לבנות מרפסת חדשה ובין אם קומה נוספת תשדרג את איכות החיים (ואת שווי הדירה), לצעד המשמעותי הזה יש השפעה לא מבוטלת גם על הכיס, ולא רק בשל עלות העבודה. למעשה, על פי החוק נדרש במקרים אלה תשלום מס על עליית הערך, או בפשטות: היטל השבחה. להלן נקודות חשובות על התשלום הצפוי, ולא פחות חשוב – על מקרים שבהם ניתן לבקש הפחתת היטל השבחה.

 

מי נדרש לשלם היטל השבחה?

כאמור, היטל השבחה הוא מס שנקבע במקרים בהם ישנה עלייה בשווי הנכס. הוא עשוי להיקבע בעקבות אישור על הקלות בנייה או שימוש חורג, או בעקבות אישור תוכנית בניין עיר. על פי החוק, במקרים אלה יידרש בעל הנכס לשלם היטל השבחה בשיעור של 50% משווי ההשבחה. כפי שאתם בוודאי יכולים לשער מדובר בסכומים גבוהים מאוד, ואין זה פלא כי רבים מבעלי הנכסים מתלבטים האם ההשבחה משתלמת או שמא מדובר בפגיעה משמעותית ברווח הפוטנציאלי. עם זאת, במקרים רבים ניתן לבקש פטור או הפחתת היטל השבחה, ואת הערעור על התשלום שנקבע תוכלו להגיש בתוך 45 יום.

 

מתי ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה?

כאשר הקרקע המדוברת נמצאת בשכונה שהוגדרה על ידי הממשלה כשכונת שיקום או כאשר האזור כולו הוכרז כאזור הפטור מחובת תשלום, תוכלו גם אתם לבקש פטור מהיטל השבחה. בנוסף, פטור דומה ניתן למוסדות ציבוריים שפועלים שלא למטרות רווח (כדוגמת מוסדות חינוך, דת או צדקה) וכן במקרים שבהם מדובר בדירת מגורים ובעליה זכאי לסיוע במסגרת תוכנית של משרד הבינוי והשיכון. אלה כמובן רק דוגמאות בודדות, אך מטרתן להדגיש כי לפני שאתם ממהרים לשלם את הסכום שנקבע, מומלץ לבדוק לעומק האם ניתן לקבל פטור או לחלופין, האם ניתן לבקש הפחתה.

 

הפחתת היטל השבחה – איך זה עובד?

עם קבלת דרישת התשלום עומדים לרשותכם 45 יום במהלכם תוכלו להגיש ערעור, ולבקשת הפחתת היטל השבחה. שמאי מקרקעין מוסמך ובעל ניסיון יוכל לבצע הערכה מעמיקה ויסודית של הנכס במטרה להעריך את השווי שלו בהתאם לשיפורים המתוכננים בנכס, וכן בהתאם לשווי של דירות אחרות בשוק. למשל, אם הדירה שעל הפרק היא דירה בירושלים, שמאי מקרקעין בירושלים יבחן לעומק את הנכס ואת כל הנתונים הרלוונטיים שיש לקבחת בחשבון. הוא יבחן דירות אחרות באזור, ויתמקד כמובן בדירות עם מאפיינים דומים אשר קיבלו אישורים מקבילים. ככל שישנם נכסים בגינם שולמו סכומים נמוכים משמעותית – תוכלו גם אתם לבקש היטל השבחה, ואף תעלו באופן ניכר את הסיכוי שבקשה זו אכן תאושר.

 

היטל השבחה – לא מובן מאיליו

אם כן, חשוב לזכור כי דרישת התשלום שתקבלו איננה גזירת גורל ואין כל סיבה לקחת אותה כמובנת מאיליה. יתרה מכך, יש על הפרק שלל חלופות ודרכי פעולה, וכך תוכלו לבקש (ולקבל) הפחתה ואף פטור מלא. מאחר ומדובר לרוב בסכומים גבוהים מאוד, באמצעות ייעוץ מקצועי וליווי של שמאי מקרקעין מוסמך תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. זאת בזכות הניסיון והידע הרב, וכן בזכות הדיוק ותשומת הלב לכל הפרטים הקטנים. בחינה יסודית של הנכס, של דרישת התשלום ושל האפשרויות שעומדות על הפרק, היא זו שתאפשר לכם לקבל את ההפחתה המקסימלית על פי החוק.

אולי יעניין אותך גם
תגובות
טוען...